الحرص موقع في کثير العيوب طمع آدمي را به بسياري از خطاها گرفتار مي سازد حضرت علي عليه السلام غرر الحکم
 
Tabriz Notary  
 امروز دوشنبه 4 تير 1397

مناسبتهای ویژه

  بازدیدکنندگان آنلاین: 144 نفر


عضویت در کانال رسمی کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی در تلگرام
گواهی امضای الكترونيک
کمیسیون حقوقی و وحدت رویه
لیست مراکز درمانی طرف قرارداد
دانلود نرم افزار تلفن اسناد رسمی استان آذربایجان شرقی
دانلودها و راهنماها
دانلود فرمهای ارزش معاملاتی املاک
دانلود نرم افزار AnyDesk
     اخبار ...

جلسه کانون سردفتران و دفترياران استان با اداره کل در آمد شهرداري تبريز

           [ تاریخ انتشار: 1395/09/23 -  کد: 381 ]

جلسه کانون سردفتران و دفترياران استان با اداره کل در آمد شهرداري تبريز

جلسه کانون سردفتران و دفترياران استان با اداره کل در آمد شهرداري تبريز

در اين جلسه که در محل کانون سردفتران و دفترياران استان برگزار شد در رابطه با مشکلات پيش آمده در ارتباط  با فيشهاي وصول عوارض ساليانه خودروها منتسب به برخي شهرداري هاي شهرهاي کوچک مجاور تبريز خصوصا شريبان، بحث و بررسي بعمل آمد.


آقاي پورخردمند مديرکل درآمد شهرداري تبريز اظهار داشتند با پيگيريهاي بعمل آمده معلوم شده است که در فيشهاي مورد نظر به انحاء مختلف اعمال مجرمانه صورت گرفته است، در برخي موارد، تمام يا بخشي از مبالغ مربوطه به حساب شهرداري مربوطه واريز نشده است و بعضا فيشهاي مربوطه از اساس مجعول و فاقد اعتبار ميباشد و بعضا نيز در محاسبه مبلغ مربوطه، عوارض سنوات گذشته بنحو مجرمانه اي منظور نشده است.


ايشان اظهار داشتند سيستم وصول عوارض، الکترونيکي و يکپارچه ميباشد وفيشهاي عوارض منتسب به شهرداري هاي شهرهاي ديگر در سراسر کشور به طريقي استعلام، بررسي و کنترل ميگردد و نهايتا هر گونه تخطي از تسويه حساب صحيح عوارض ساليانه شهرداري، در دفعات بعدي مراجعه به دفاتر اسناد رسمي يا دفاتر پيش خوان متصدي وصول عوارض مشخص و مکشوف ميگردد. باتوجه به اينکه خريداران چنين اسنادي در زمان فروش خودروي خريداري شده مجبور به واريز عوارض سنوات معوقه ميگردند که علي الاصول بعهده ايادي قبلي بوده است لذا اين امر موجب ضررو زيان خريداران با حسن نيت و نا آگاه از روش صحيح اخذ مفاصا حساب عوارض شهرداري شده و در اين رهگذرمسلما براي دفترخانه اسناد رسمي نيز دردسرهايي بدنبال خواهد داشت.


آقاي پورخردمند ادامه داد در يکصد نقطه شهر تبريز امکان واريز عوارض شهرداري از طريق دفاتر پيش خوان فراهم شده و در عرض چند دقيقه مفاصا حساب صادر و تسليم ميگردد و شهرداري، ارائه خدمات مطلوب در دفاتر پيش خوان را شديدا تحت کنترل دارد واعلام آمادگي نمود براي دفاتر اسناد رسمي که بعد مسافت يا هر مشکل ديگري از جهت واريز سهل و سريع عوارض شهرداري داشته باشند با هماهنگي کانون نسبت به نصب دستگاه POS مخصوص و ايجاد دسترسي به سامانه مربوطه اقدام خواهد شد.  و در نهايت اظهار داشتند از دفاتر اسناد رسمي  تبريز اين انتظار را دارند که در رابطه با جذب درآمد عوارض خودروها با شهرداري تبريز بيش از پيش همکاري نموده و از هدر رفت درآمد متعلق به شهر تبريز بعنوان يک شهروند مسئول جلوگيري بعمل آورند.

  در پاسخ به بخشي از اظهارات مديرکل درآمد شهرداري تبريز، حدود مسئوليت دفاتر اسناد رسمي در رابطه با فيشهاي عوارض از سوي رئيس کانون سردفتران و دفترياران و ديگر حاضرين جلسه تشريح و در نهايت متذکر گرديدند عليرغم اينکه دفاتر اسناد رسمي در رابطه با اشکالات عنوان شده مستوليتي ندارند اما از هرگونه همکاري در اين رابطه و دقت مضاعف براي جلوگيري از سوء استفاده هاي احتمالي مضايقه نخواهند کرد و تلاش خواهند نمود عوارض ساليانه خودروهاي مراجعين از طرق صحيح و قانوني واريز و مفاصا حساب شهرداري تبريز را دريافت نمايند.

 

در ادامه جلسه آقاي اديب با اشاره به مشکلات مرتبط با تابلوي دفاتر اسناد رسمي اظهار داشت دفاتر اسناد رسمي در رديف اصناف و کسب و پيشه وران نيستند که با تابلو هاي آنها مشابه آنها رفتار شود بلکه سردفتر و دفتريار اسناد رسمي ابلاغ فعاليت خود را از معاون قوه قضائيه و رئيس سازمان دريافت ميکنند و کار حاکميتي انجام ميدهند و تابلو دفاتر اسناد رسمي معرف محل و بوده و تبليغات محسوب نميشود و دفاتر اسناد رسمي در نصب تابلوها طبق مشخصات تعيين شده موظف ميباشند وتابلوهاي موجود دفاتر اسناد رسمي پس از وصول بخشنامه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال 86 داير بر تعيين ابعاد و رنگ و فونت و ساير مختصات بصورت يکنواخت و بصورت متمرکز توسط يک پيمانکار طرف قرارداد با جامعه سردفتران و دفترياران وقت انجام گرفته و تخطي از بخشنامه سازماني در آنها وجود ندارد.


وي ادامه داد متاسفانه در تصويب عوارض تابلو توسط شوراي شهر تبريز  بخشنامه مذکور مورد غفلت قرار گرفته و ابعاد ديگري مورد تصويب قرار گرفته است که با ابعادي که دفاتر اسناد رسمي موظف به رعايت آن ميباشند تطبيق ندارد. 

در خصوص موارد توضيحات تکميلي توسط آقايان جبارزاده و سلطان قيس ارائه گرديد و به جهت رفع مشکل ، رئيس کانون پيشنهاد کرد تا پايان سال 95 شهرداري تبريز از هرگونه اقدام ديگري نسبت به تابلوهاي دفاتر اسناد رسمي خودداري نموده و در پيشنهاد مصوبه جديد، بخشنامه سازمان را مدنظر قرار دهند، که نهايتا اين پيشنهادات مورد موافقت آقاي پورخردمند واقع شد.

   نظرات خوانندگان محترم:

نام :   جامع     تاریخ و زمان ارسال :   1395/09/24   08:51:24
نظر:   ضمن تشکر از اعضاي محترم هيات مديره - شايسته بود در مورد عوارض کسب نيز که اخيرا براي دفاتر اسناد رسمي از طرف شهرداري ها وضع ميکنند نيز تذکرات لازم داده ميشد که امري بي سابقه است.


نام :   ولي زاده دفتر50تبريز     تاریخ و زمان ارسال :   1395/09/24   12:03:51
نظر:   باسلام وعرض خسته نباشيدباسرعتي که مديرمحترم درامدشهرداري فرمودندکارهادرشهرداري ودفاترخدمات پستي انجام نمي شودکه هيچ حتي بعدازساعت1.30اصلا سيستم راقطع مي کنند.دريکماهه اخير حتي ارباب رجوع به مدت 2ساعت هم براي وارض عوارض خودرو معطل شدند خواهشمندم اين موضوع به مديرمحترم منعکس اعلام گردد. ازاقدامات صورت گرفته سپاسگزارم.


نام :   ثريا اسمعيل پور دفتر10 ميانه(ترک)     تاریخ و زمان ارسال :   1395/09/28   10:26:47
نظر:   با سلام وخسته نباشيد وبا تشکر از زحمات اعضاي محترم کانون ،آيامعافيت عوارض براي موتور و وانت تک کابين واتوبوس و ميني بوس وکاميون رعايت ميشود؟ خواهشمند است جهت مزيد اطلاعات اين بنده حقير وسائط نقليه معاف از عوارض شهرداري را نام ببريد. باتشکر


نوشتن موارد ستاره دار ( نام و نام خانوادگی ، شماره دفترخانه ، نظر ) اجباری است.
 
 
     *   نام و نام خانوادگي و شماره دفترخانه:
         آدرس ایمیل ( پست الکترونیکی ) :
*   نظر :           
  
      

 
    صفحه اصلی
    پست الکترونیکی
    کنترل پنل
    اسناد رسمی آذربایجان شرقی
    تماس با ما


  کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی - کلیه حقوق محفوظ می باشد © 2015
 
 © 2015 The Notaries Association of East Azerbaijan - All Rights Reserved.
  Website Developed by EAZ-Notary